Kto z nas nie doświadczył przymusowego budzenia w letnią noc lub zepsutego grilla z gronem gości powiększonym o komary? Jak im przeciwdziałać? Jak je zwalczać? Czym one właściwie są? W tym artykule postaramy odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Samice komara do rozrodu potrzebują krwi, po zapłodnieniu przez samca i ukłuciu żywiciela, samice składają w wodzie (niekoniecznie czystej) do 100 jaj z których wykluwają się larwy. Przechodząc po drodze formę poczwarki przybierają postać dorosłego osobnika już w 10 do 15 dni od momentu złożenia jaj. Samce żyją średnio kilka dni, natomiast samice nawet do dwóch miesięcy. Przez całe życie wydają potomstwo od 4 do 7 razy. W sprzyjający warunkach komary rozmnażają się cały rok np. w zalanych wodą piwnicach, tunelach kolejowych czy odstojnikach na ścieki. Zapłodnione samice zimują w chłodnych, wilgotnych miejscach.
Gdzie komary najczęściej składają jaja? Wszędzie tam, gdzie jest woda. Poza naturalnymi zbiornikami wodnymi, komary składają jaja w takich miejscach jak: rynsztoki, odstojniki ścieków, kanały, rowy melioracyjne, beczki z wodą, oczka wodne. Innymi słowy: wszelkie zbiorniki małe i duże, w których przez dłuższy czas stoi woda.
Według danych WHO, w skutek chorób przenoszonych przez komary, rocznie umiera ok. 750 tysięcy osób, głównie przez malarię, wirus zachodniego Nilu, dengę czy żółtą febrę. Klimat Polski nie sprzyja ich występowaniu, jednak już podróż na południe Europy wiąże się z ryzykiem przenoszenia przez komary wirusów neutropowych oraz leiszmaniozy. Głównym negatywnym skutkiem obecności komarów w Polsce (oprócz popsutych nerwów oraz ryzyka uderzenia klapkiem) są swędzące bąble pojawiające się w śladach po wkłuciu. Nie są one groźne same w sobie, jednak drapanie miejsca ukłucia może doprowadzić do przerwania tkanki skórnej i powstawania ran.
Najważniejsze jest przeciwdziałania namnażaniu oraz odstraszanie komarów. Aby nasze działania były skuteczne musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
1. Wszelka stojąca woda to potencjalne miejsce, gdzie komary mogą się rozmnażać. Ograniczymy liczebność komarów poprzez:
2. Gęsta roślinność to miejsce, w której komary znajdują schronienie w ciągu dnia. Należy więc ją przerzedzić, a najlepiej w całości zlikwidować poprzez regularne koszenie trawnika oraz wycinanie zarośli
3. Jeśli na działce znajduje się oczko wodne, należy zastosować odpowiedni filtr do wody i równolegle larwicyd (preparat bezpieczny dla organizmów wodnych, uniemożliwiający rozwój larw owadów), a także wpuścić do oczka ryby komarożerne np. Gambusia, Tilapia lub Aplocheilus
4.Baseny ogrodowe zakrywać na noc oraz stosować w nich filtry.
5. Zapach roślin takich jak wrotycz, pomidor czy citronella odstrasza komary. Warto zadbać o obecność takich gatunków w ogrodzie.
6. Solidaryzować się w działaniach z sąsiadami, by uniknąć przemieszczania się komarów z okolicznych działek.
Czasami sytuacja wymaga nagłego, bardziej zdecydowanego działania – odkomarzania, czyli likwidacji komarów poprzez zamgławianie lub oprysk. Przeprowadzane jest ono najczęściej przez firmy specjalizujące się w branży dezynsekcji. Metoda ta polega na rozpyleniu mgły pary lub wodnej mgiełki z preparatem biobójczym na powierzchni całej działki oraz pasa bezpośrednio przylegającego do posesji. Działanie jest natychmiastowe i nie tylko zabija komary, meszki, muchy oraz kleszcze ale też działa na nie odstraszająco. Środek biobójczy osiada na roślinności, zabudowie oraz innych elementach znajdujących się na działce, a powolne uwalnianie substancji czynnej z mikrokapsułek zapewnia długotrwały efekt. Metoda ta jest szybka i skuteczna (sam zabieg trwa ok. 20 minut na działce o powierzchni 1500 m2), a przy tym bezpieczna dla ludzi oraz zwierząt (wymagane jest jedynie opuszczenie opryskiwanego terenu na czas zabiegu). W trosce o bezpieczeństwo pszczół i innych zapylaczy, odkomarzanie wykonujemy wczesnym rankiem lub wieczorem, poza czasem ich oblotu. Dodatkowe informacje o wpływie odkomarzania na inne gatunki znajdują się na naszym blogu w artykule „Fakty i mity – zabieg odkomarzania”.
Repelenty to środki, które mają za zadanie odstraszyć komary bez ich likwidowania. Stosowane są na ciało oraz odzież. Na rynku dostępna jest cała paleta środków do ochrony przed komarami, jednak najskuteczniejszym nadal pozostaje znany od 1954roku DEET. Jest on w pełni bezpieczny, można go stosować u dzieci już od 2. miesiąca życia. Ponadto, na jego działanie nie wpływa ani pot wydzielany przez człowieka, ani też dwutlenek węgla. Jest to bardzo ważne, ponieważ pot „zmywa” większość repelentów, a CO2 osłabia ich działanie. Zabezpiecza on przeciw komarom, meszkom, pchłom oraz kleszczom. Czysty DEET zapewnia ochronę przez około 12h, jednak w najbardziej popularnym stężeniu (20-34%) preparat powinno nanosić się co 3-6h. Środek jest wykorzystywany w popularnych markach takich jak MUGGA; Moustdose; OFF!
Warta uwagi jest także permetryna, stosowana głównie przez profesjonalistów, również w zabiegu odkomarzania. Można nią impregnować ubrania, moskitiery lub namioty. Odstrasza komary oraz kleszcze, jest jednak niebezpieczna dla kotów.
Warta uwagi jest także permetryna, stosowana głównie przez profesjonalistów, również w zabiegu odkomarzania. Można nią impregnować ubrania, moskitiery lub namioty. Odstrasza komary oraz kleszcze, jest jednak niebezpieczna dla kotów.
W naszym arsenale jest dość dużo skutecznych narzędzi do walki z komarami. Musimy jednak pamiętać, że nasza walka nigdy się nie skończy (i dobrze!). Mimo całej swojej uciążliwości, są one ważnym ogniwem łańcuchów pokarmowych, a więc ważnym elementem całego ekosystemu. Możemy jednak zmniejszyć populacje komarów w naszej okolicy na tyle, aby swobodnie i z przyjemnością korzystać z uroków naszych ogrodów i altanek. Wystarczy tylko pamiętać o radach zawartych w tym artykule.