Wnętrza pomieszczeń w których przebywały zwłoki mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia. Jest ono związane głównie z wytwarzaniem się trupiego jadu, czyli związków produkowanych w procesach gnilnych, które stają się toksyczne już po 10 godzinach od zgonu. Jak postąpić w sytuacji, gdy ciało długo znajdowało się w pomieszczeniu i jak posprzątać pokój po zmarłym?
Podjęcie się tego typu działań z pewnością będzie dla osób bliskich trudnym doświadczeniem. Właśnie dlatego często mija wiele dni, zanim zdecydują się oni na wejście do pokoju należącego do zmarłego i posprzątanie jego rzeczy. Pierwszą kwestią często jest to, co zrobić z pozostałymi przedmiotami. Wiele rzeczy można przekazać osobom potrzebującym(jednaktrzeba pamiętać, że przedmioty, które miały styczność z płynami ustrojowymi, a także większość wyposażenia, które znajdowało się w pokoju, gdzie nastąpił zgon, podlega bezwzględnej utylizacji, ze względu na skażenie biologiczne tychże przedmiotów ), przy czym może okazać się, że także w rodzinie lub wśród znajomych znajdą się ci, którzy będą wdzięczni za taką pomoc materialną.
Z pewnością konieczne będzie też zagospodarowanie części pamiątek, które rodzina po dokładnym oczyszczeniu będzie mogła zabrać także do swoich domów.
Po uprzątnięciu mieszkania z przedmiotów należących do zmarłego, można przejść do dezynfekcji, przy czym część tego typu prac można wykonać samodzielnie (o ile ciało długo nie przebywało w pomieszczeniu). Jeśli jednak rodzina boi się samodzielnego stosowania środków chemicznych lub z przyczyn emocjonalnych nie chce się tym zajmować, wówczas warto skorzystać z usług firmy zajmującej się sprzątaniem po zgonach. Decydując się jednak na samodzielne posprzątanie, trzeba przede wszystkim dokładnie umyć wszystkie powierzchnie, od podłóg, przez ściany, aż po okna.
Kolejnym etapem jest wypranie dywanów, które zawsze są siedliskiem życia roztoczy i mikroorganizmów chorobotwórczych. Trzeba też pamiętać, że do wykonania skutecznej dezynfekcji niezbędne jest użycie przeznaczonych stricte do tego celu specjalistycznych środków chemicznych, użytych we właściwym stężeniu i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (stosowanie rękawiczek ochronnych i zabezpieczenie błon śluzowych za pomocą masek ze specjalnymi filtrami).
Sprzątanie pokoju po zmarłym - szczególnie gdy od śmierci minęło niewiele czasu - może być zbyt trudnym emocjonalnie doświadczeniem dla najbliższych. Właśnie dlatego zadanie to warto zlecić specjalistom, którzy wykonają je bez zbędnej zwłoki i w pełni profesjonalnie.