Dezynfekcja to inaczej odkażanie, czyli działanie, którego celem jest niszczenie potencjalnie szkodliwych bakterii i wirusów, najczęściej za pomocą specjalnych środków chemicznych. Czy tego typu metody mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych?
Dezynfekowanie odbywa się za pomocą metod chemicznych (np. preparaty odkażające), a także fizycznych (np. promieniowanie UV). Niezależnie od sposobu wykonania, konieczne jest zachowanie procedur bezpieczeństwa, w tym ochrona zwierząt domowych. Okazuje się jednak, że wiele substancji jest zupełnie dla nich nieszkodliwych i proces dezynfekcji można przeprowadzić także w ich obecności. Jednak to firma zajmująca się odkażaniem oceni, czy przy danej metodzie mogą one pozostać we wnętrzu, czy powinny je opuścić. W przypadku używania silniejszych środków chemicznych niezbędne jest natomiast nie tylko wyprowadzenie zwierząt domowych z pomieszczenia, ale także usunięcie przedmiotów takich jak karmy, miski czy poidła. Ma to uchronić przed osadzaniem się na nich preparatu, a tym samym przed późniejszym kontaktem zwierząt z agresywniej działającymi substancjami.
Przedsiębiorstwa zajmujące się profesjonalną dezynfekcją pomieszczeń uczulają właścicieli również na inną kwestię. Mianowicie po zakończeniu procesu odkażania muszą oni odczekać zanim ponownie wejdą do pomieszczenia (postępowanie to odnosi się także do zwierząt domowych). Wynika to z faktu, że preparat najczęściej potrzebuje kilku godzin, aby zlikwidować drobnoustroje.
Dezynfekcja będzie całkowicie bezpieczna dla zwierząt o ile środek zostanie zastosowany zgodnie z instrukcją użytkowania i we właściwym stężeniu, a także zostanie zaaplikowany na odpowiedni czas i w adekwatnej temperaturze otoczenia. Aby upewnić się, że procedury te zostaną zachowane, powinna zająć się tym wyspecjalizowana firma taka jak nasza. Fachowcy zadbają bowiem nie tylko o dokładne odkażenie pomieszczenia, ale także o bezpieczeństwo zwierząt domowych i ludzi, którzy później ponownie znajdą się we wnętrzu.