Dezynfekowanie mieszkania polega na usuwaniu z niego mikroorganizmów, bakterii i wirusów, a także ich form przetrwalnikowych. Przeprowadza się je za pomocą kilku metod, od wysokiej temperatury przy pomocy pary wodnej, przez ozonowanie, aż po środki chemiczne. Jak w praktyce wygląda dezynfekowanie mieszkania?
Dezynfekcja mieszkania jest niezbędna np. po jego zalaniu, gdy w zawilgoconych pomieszczeniach rozwijają się szkodliwe dla zdrowia grzybnie i pleśń. Pomieszczenie musi zostać odkażone także po obecności w nim zmarłego oraz w celu usunięcia przykrych, uciążliwych zapachów. Metoda ta stosowana jest także do zlikwidowania skażenia biologicznego lub chemicznego.
Przebieg dezynfekcji będzie różnił się w zależności od tego, z jakim problemem mamy do czynienia (zalanie, skażenie biologiczne czy inne). Zazwyczaj rozpoczyna się ono jednak od opróżnienia mieszkania z największych przedmiotów, np. mebli.
Kolejnym etapem może być także zerwanie tapet, wyczyszczenie ścian i sufitów, a także zdemontowanie podłogi, przy czym czynności te wykonywane są zazwyczaj po zalaniu.
Następny krok to dezynfekcja przeprowadzana przy użyciu specjalistycznych preparatów chemicznych, które muszą zostać zaaplikowane na odpowiednio długi czas, aby drobnoustroje zostały całkowicie wyeliminowane z mieszkania. Istotne są także procedury bezpieczeństwa, bowiem niedozwolone jest np. łączenie ze sobą kilku różnych środków, gdyż w skrajnych przypadkach mogłoby to doprowadzić do zatrucia. Właśnie dlatego usługę dezynfekcji mieszkania najlepiej powierzyć wyspecjalizowanym w tym przedsiębiorstwom, choćby takim jak nasza firma.
Dezynfekcja mieszkania to zadanie wymagające wiedzy, skrupulatności, a także umiejętności. Dlatego też jeśli zależy Państwu na dokładnym jej przeprowadzeniu, nie powinno się pracy tej podejmować samodzielnie, gdyż może to być niebezpieczne dla zdrowia, tak samo jak przebywanie w nieodkażonym pomieszczeniu.