Część druga kompendium wiedzy o pluskwach, jeśli jeszcze nie czytałeś części pierwszej – zapraszamy do lektury.
Pluskwy są jednym z najcięższych do pokonania owadzich przeciwników. Istnieje jednak kilka reguł, do których warto się stosować, żeby zwiększyć swoje szanse.
Ze względu na specyfikę i trudność walki z pluskwami, proces kończy się na wezwaniu profesjonalnego zespołu od dezynsekcji. Wykorzystuje on środki dostępne jedynie po odpowiednim przeszkoleniu. Profesjonalną firmę można poznać po tym, że stosuje równolegle dwie lub więcej metod walki z pluskwami. Wszelkie bomby, samo parowanie czy inne „błyskawiczne i magiczne” sposoby możemy włożyć między bajki. Niestety, szczególny problem wymaga szczególnych rozwiązań.
Wysoka temperatura
Najczęściej wykorzystywanym sposobem radzenia sobie z pluskwami przy użyciu wysokiej temperatury jest wspomniana już gorąca para generowana przez parownicę. Jaja oraz osobniki dorosłe giną w temp około 60°C. Metoda jest dość przystępna, niestety ciężko dokładnie i równomiernie wyparzyć całą powierzchnię podlegającą dezynsekcji. Często parownice nie wytwarzają gorącej mgły w na tyle wysokiej temperaturze, aby zabieg był skuteczny.
Wymrażanie
Metoda dość nowa i bardzo skuteczna. Niestety również bardzo droga. Polega na wymrażania powierzchni przy pomocy specjalnego generatora z dyszą. Pod wpływem niskiej temperatury giną wszystkie stadia rozwojowe pluskwy. Niestety, tak jak w przypadku gorącej pary, insekty muszą mieć bezpośredni kontakt z wymrażaczem. Jeśli technik nie skieruje strumienia na którąś z kryjówek, pluskwy przeżyją.
Oprysk
Najprostsza z metod, polegająca na odpowiednim dobraniu insektycydu, rozpuszczeniu go w wodzie i rozpyleniu przy użyciu opryskiwacza grubo- lub średniokroplistego. Po wyschnięciu, na powierzchni wyposażenia pokoju, podłóg oraz ścian, tworzy się powłoka z substancją trującą dla pluskiew. Bezpośredni kontakt pluskwy z insektycydem w trakcie przemieszczania się po pomieszczeniu skutkuje śmiercią dorosłych osobników. Niestety, metoda ta nie jest skuteczna w przypadku jaj. Dlatego też zabieg powinno się powtórzyć po 7-10 dniach. Stosuje się wtedy inną substancję czynną, aby mieć gwarancję wytrucia wszystkich pluskiew, w tym osobników z wytworzoną odpornością. Aktualnie stosuje się preparaty zamknięte w postaci mikrokapsułek, które stopniowo uwalniają substancję czynną. Dzięki temu insektycyd aktywnie wytruwa pluskwy nawet przez dwa tygodnie. Minusem oprysku jest wielkość kropli i brak możliwości dotarcia do naprawdę małych szczelin i szpar.
Zamgławianie ULV
Jest to typ oprysku, w którym wykorzystywany jest specjalny generator pozwalający uzyskać mgłę preparatu o przekroju kropli na poziomie mikronów. Dzięki temu możliwe jest skuteczne dotarcie do wszelkich miejsc, załamań i szpar w pomieszczeniu. Wytworzona mgła dokładniej pokrywa także te odsłonięte, płaskie powierzchnie. Przy zastosowaniu tej techniki mamy pewność, że cały pokój został pokryty insektycydem, bez konieczność sprawdzania tego gołym okiem. Stosuje się tu te same środki, jak przy oprysku tradycyjnym. Jest to najlepsza metoda biorąc pod uwagę stosunek skuteczności do ceny. Dodatkowym plusem jest likwidacja wszystkich innych insektów z pomieszczenia poddanego zabiegowi.
Na zakończenie tego artykułu chciałbym jednak podkreślić pozytywy. Pluskwi przeciwnik to waga ciężka wśród niechcianych robaków. Musimy jednak zachować zimną krew i zmierzyć się z tym problemem z podniesioną głową – to żaden wstyd, kiedy zalęgną się u nas pluskwy. W dzisiejszych czasach dosłownie każdy może je przez przypadek przynieść do domu. Jako firma specjalizująca się w dezynsekcji, mamy kilka asów w rękawie. Nie zawieszajmy rękawic na kołku i nie poddawajmy się. Poczekajmy z drastycznymi rozwiązaniami, jak na przykład wyrzucenie łóżka czy remontem. Revival ma Państwu do zaoferowania sporo chwytów, które skutecznie mogą obezwładnić oponenta.
Z chemicznym pozdrowieniem
Revival – Krzysztof Wojciechowski