Każdy pożar, niezależnie od jego skali, jest sytuacją wywołującą wiele negatywnych emocji i szkód materialnych. Na szczęście, dzięki zabezpieczeniom przeciwpożarowym i sprawnej pracy straży pożarnej nie każdy pożar powoduje całkowite zniszczenie naszego domu i mienia. Niestety, nawet mały pożar w kuchni może spowodować konieczność sprzątania, nie tylko w pomieszczeniu, w którym miało miejsce źródło pożaru, ale w całym domu. Mimo braku widocznych skutków ognia w postaci sadzy, gryzący zapach spalenizny może wniknąć w materiały w całym budynku, a samo wietrzenie może okazać się niewystarczające. Samodzielne sprzątanie po pożarze to proces bardzo czasochłonny, wymagający użycia specjalistycznej chemii oraz pełnego zabezpieczenia w postaci odzieży ochronnej oraz maski. Profesjonalna firma zajmująca się sprzątaniem po pożarach usunie nie tylko to, co widoczne dla oka, ale także wyczuwalne dla nosa.
Oczywiście, najważniejszą rzeczą do zrobienia po każdym pożarze jest sprawdzenie domu pod kątem bezpieczeństwa. Mogą wystąpić ukryte uszkodzenia przewodów elektrycznych, wsporników ściennych i fundamentów. Należy je naprawić przed przystąpieniem do specjalistycznego sprzątania i wykończenia kosmetycznego, jakim jak malowanie ścian. Przegląd może przeprowadzić straż pożarna lub przedstawiciel Państwa firmy ubezpieczeniowej.
Nawet, gdy budynek zostanie uznany za bezpieczny do wejścia, należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Dzieci należy trzymać z daleka od uszkodzeń, osoby dorosłe powinny się zabezpieczyć poprzez odpowiednią odzież, okulary ochronne oraz maskę z aktywnym filtrem.
Jeśli doszło do uszkodzenia dachu, może się okazać, że nie wystarczy jego naprawa, ale niezbędne będzie również usunięcie zanieczyszczeń zatykających rynny, których niedrożność może spowodować kolejne zniszczenia. Zanieczyszczenia ze ścian zewnętrznych, takie jak popiół, sadza oraz środki gaśnicze można próbować usunąć przy pomocy myjki wysokociśnieniowej. Przy mniejszych powierzchniach może sprawdzić się sztywna szczotka i środki czyszczące.
Wszystkie wewnętrzne powierzchnie należy dokładnie sprawdzić pod kątem obecności sadzy. Warto zwrócić uwagę na sufity, są one często poplamione i przed ponownym malowaniem należy je wyczyścić. Sadza jest tłusta i łatwo ją przenieść oraz zanieczyścić kolejne powierzchnie poprzez brudne ręce i buty. Do jej usuwania ze ścian wewnętrznych, szafek, mebli drewnianych i metalowych oraz podłóg można spróbować użyć roztworu detergentu, fosforanu trójsodowego oraz wybielacza chlorowego i wody. Pamiętając o gumowych rękawicach, zaczynamy usuwanie zanieczyszczeń od górnej części ściany lub obszaru, który ma być czyszczony. Myjemy jeden mały obszar na raz za pomocą gąbki. Natychmiast płuczemy każdą sekcję czystą wodą i pozwalamy powierzchni wyschnąć.
Jeśli dywany nie są mokre, ale są poplamione sadzą, powinny zostać wyczyszczone przy użyciu środków chemicznych neutralizujących zapach dymu. Taką czynność można wykonać przy użyciu specjalnego odkurzacza piorącego, wykona to także większość firm zajmujących się praniem dywanów i tapicerek meblowych.
Jeśli zapach dymu przeniknął do poddasza i izolacji ścian, może się on utrzymywać jeszcze wiele miesięcy po posprzątaniu skutków pożaru. Po zakończeniu sprzątania i renowacji, jeśli nadal możemy wyczuć zapach dymu, warto rozważyć procedurę czyszczenia zwaną zamgławianiem termicznym. Profesjonalna firma użyje chemicznej mgły do ​​penetracji ścian i izolacji, aby zneutralizować zapach dymu. Dokładne czyszczenie kanałów HVAC (wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja) pomoże również zredukować inne nieprzyjemne zapachy. Innym znakomitym sposobem usuwania drażniących zapachów jest ozonowanie. Jako firma Revival dysponujemy profesjonalnymi, przemysłowymi generatorami ozonu o duże wydajności. Wysokie stężenie tri-tlenu całkowicie usuwa zalegający zapach, a także dodatkowo dezynfekuje powierzchnie oraz odświeża powietrze.
Po akcji gaśniczej, często wyposażenie mieszkania jest przesiąknięte wodą. Rodzi to wiele dodatkowych problemów. Niektóre mokre zasłony i meble można uratować, jeśli uszkodzenie jest niewielkie. W przypadku gdy tapicerowane meble są nasycone wodą i chcemy zachować drewnianą ramę, należy natychmiast zdjąć tkaninę i wyściółkę, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Jeśli chodzi o meble i inne przedmioty, których nie można wrzucić do pralki, do usunięcia plam i zapachów dymu należy użyć profesjonalnego środka czyszczącego.
W przypadku niektórych tkanin usunięcia plam sadzy można spróbować podjąć się samodzielnie, piorąc je zgodnie z zaleceniami na metce z dodatkiem wybielacza tlenowego. Jeśli plamy pozostaną, pomóc może namaczanie tkanin w roztworze wybielacza i ciepłej wody przez co najmniej 4 godziny, a następnie kolejne pranie. Minusem tego rozwiązania jest ryzyko zniszczenia materiału poprzez zbyt duże stężenie wybielacza. Warto na próbę spróbować czyścić małą, niewidoczną część materiału.
Niepoplamione tkaniny, które są przesiąknięte zapachem spalenizny, pierzemy jak zwykle, ale dodajemy pół szklanki sody oczyszczonej do ostatniego cyklu płukania. Jeśli odzież nadal pachnie dymem, napełniamy pralkę wodą i całą szklanką sody oczyszczonej. Pozwalamy, aby ubranie nasiąkło przez noc, a następnie pierzemy ponownie jak zwykle.
Skórzane ubrania, buty i akcesoria należy przetrzeć szmatką zwilżoną zwykłą wodą, a następnie osuszyć. Pozwalamy wszystkim skórzanym elementom wyschnąć z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Gdy skóra wyschnie, czyścimy ją mydłem, a następnie używamy odżywki do skóry, aby przywrócić gładkie wykończenie. Płaszcze skórzane i zamszowe należy oddać do profesjonalnego czyszczenia.
Jeśli prąd był wyłączony przez ponad cztery godziny, nawet po małym pożarze, większość żywności z lodówki i zamrażarki powinna zostać wyrzucona. Jeśli zamrażarka jest pełna i nieuszkodzona, istnieje szansa na odzyskanie żywności nawet do 8 godzin po odłączeniu zasilania, jeżeli w środku nadal znajduje się lód.
Wszelkie produkty spożywcze, nawet produkty w puszkach, które były narażone na działanie ciepła i chemikaliów gaśniczych, należy wyrzucić. Nadmierne ciepło może spowodować zepsucie żywności, nawet jeśli opakowania produktów nie są przypalone.
Woda, dym, środki gaśnicze i zbyt wysokie temperatury mogą uszkodzić kosmetyki i lekarstwa. Nie warto ryzykować zdrowia i używać tych produktów.
Żadne urządzenia elektryczne, takie jak małe AGD, TV, czy komputery, nie powinny być używane, dopóki nie zostaną sprawdzone pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez wodę i przegrzanie przewodów. Warto wyrzucić wszelkie przedmioty, co do których nie mamy pewności czy ich użytkowanie jest bezpieczne. Wszystko po to, aby uniknąć kolejnego pożaru.
Usuwanie skutków pożaru jest procesem żmudnym, wymagającym dużych nakładów czasu, zastosowania specjalistycznych środków chemicznych oraz sprzętu. Należy zachować odpowiednie środki ostrożności, pamiętając o zagrożeniach, które niosą ze sobą szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu po pożarze. Profesjonalna firma zajmująca się sprzątaniem po pożarach zlikwiduje skutki obecności ognia i zadba o Państwa bezpieczeństwo. Koszt takiego sprzątania można pokryć dzięki ubezpieczeniu. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w branży pomożemy w wypełnianiu dokumentów oraz protokołów potrzebnych ubezpieczycielowi w celu wypłaty odszkodowania. W celu wykonania darmowej wyceny zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 574 799 424 lub w drodze mailowej biuro@revival.net.pl.