Owady to zwykle nieproszeni goście lub — co gorsza — stali lokatorzy naszych domów. Tych z nas o słabszych nerwach, spotkanie z małymi towarzyszami przyprawia o porządny ból głowy, stres i lęk. Ci odważniejsi potrafią stoczyć z insektem walkę — na pierwszy rzut oka, wygraną. Nie powinno się jednak tego nigdy bagatelizować, bo łatwo doprowadzić do sytuacji, w której pasożytów zacznie pojawiać się coraz więcej. Co wtedy? Należy się ich, jak najszybciej pozbyć. Najlepszą metodą do rozpoczęcia wojny jest oprysk przeciw owadom.
Chemia zawarta w preparatach zwalczających owady zwykle kojarzy się bardzo negatywnie. Pozbycie się niechcianych szkodników wcale nie musi oznaczać obecności toksycznej substancji, która wpłynie negatywnie na zdrowie domowników lub pracowników. Czym zatem są te preparaty?
Jedną ze skutecznych metod dezynsekcji jest stosowanie oprysków przeciw owadom. Polega to na dobraniu konkretnego rodzaju insektycydu, który rozpuszcza się w wodzie. Tak przygotowany preparat rozpyla się za pomocą rozpylaczy grubokroplistych lub średniokroplistych. Insektycydy przeznaczone są tylko do zabijania insektów, przez co kładzie się duży nacisk na to, by nie stanowiły one zagrożenia dla środowiska. Środki owadobójcze, które niosły za sobą szkodliwe konsekwencje, zostały wycofane z rynku. Bardzo często preparaty przygotowuje się na bazie naturalnych składników, takich jak np. bakterie, które same w sobie potrafią skutecznie wyeliminować obecność owadów.
Dzięki metodzie oprysku pozbędziesz się dorosłych już przypadków, np. pluskiew czy karaczanów. By zapewnić sobie bezpieczeństwo również od larw, należy powtórzyć zabieg po kilku dniach. Użycie innego rodzaju substancji gwarantuje pewną skuteczność, ponieważ te przypadki, które zdążyły się już uodpornić, zostaną zaatakowane nowym insektycydem. Preparaty w postaci mikrokapsułek, które uwalniają substancję czynną, utrzymują wymieralność owadów przez dwa tygodnie.
Inny typ oprysku uzyskuje się przy użyciu zamgławiacza ULV (lub termicznego), który atakuje insekty za pomocą mgły. Jest to skuteczniejsza metoda od klasycznego oprysku, ponieważ mgła dostaje się w każde miejsce i pokrywa całą powierzchnię. Przekłada się to na skuteczną eliminację ukrytego robactwa wszelkiego rodzaju. Używa się tutaj tych samych preparatów owadobójczych, co w przypadku tradycyjnego oprysku, czyli w głównej mierze pyretroidów — naturalnych środków biobójczych. Metodę zamgławiania utrwala olej mineralny i gliceryna, dzięki czemu nie szkodzi ona ludziom.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na metodę kropelkową, czy na dezynsekcję parą — w sposób skuteczny i natychmiastowy pozbędziesz się niechcianych gości, takich jak pluskwy, karaluchy, prusaki, komary, kleszcze, a nawet muchy. Oprysk może być wykonany zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i w ogrodach. Zadbanie o brak szkodników w swoim otoczeniu wpłynie na brak poczucia dyskomfortu i polepszy Twoje zdrowie. Dobrze przeprowadzona dezynsekcja nie tylko sprawi, że owady znikną, ale i odstraszy kolejne. Pomimo że insektycydy nie są szkodliwe dla ludzi ani zwierząt, warto opuścić pomieszczenie na czas wykonywania oprysku.